10 Października, czyli w Dniu Zdrowia Psychicznego spotkaliśmy się na popularnej i lubianej ulicy Piotrkowskiej pod wspólnym hasłem “Dbam o Zdrowie Psychiczne”. Wspólnie z mieszkańcami miasta, przedstawicielami urzędów, instytucji i władz Łodzi wzięliśmy udział w społecznym happeningu poświęconym dbałości o zdrowie psychiczne. W tym roku szczególnie chcieliśmy zwrócić uwagę na zagrożenia zdrowia i profilaktykę zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Statystyki wskazują na powszechność problemów zdrowia psychicznego, które w przyszłości mogą dotknąć nawet co 4-tą osobę. Podczas happeningu podkreślono, że nie można bagatelizować cierpienia osób chorujących, a problem chorób psychicznych coraz częściej dotyczy dzieci i młodzieży. Głośno mówiono o tym by nie bać się prosić o pomoc, korzystać z profesjonalnej pomocy terapeutów, lekarzy psychiatrii. Promowano sposoby dbania o zdrowie psychiczne: odpowiedni sen, higiena rytmu dobowego, aktywność fizyczna, pasje i zainteresowania, zdrowe odżywianie, dbanie o relacje z rówieśnikami, rodzinę, wiara. W leczeniu z pewnością pomaga i jest niezbędny kontakt z lekarzem, dotęp do najnowocześniejszej farmakoterapii ale pomocna będzie także arteterapia a nawet kontakt ze zwierzętami. .
Takie wydarzenia z pewnością pomagają w przezwyciężeniu tabu, które towarzyszą temu obszarowi zdrowia, są okazją do integracji środowiska oraz przekazania wiedzy oraz istotnych potrzeb i sygnałów,
Happennig zorganizowały organizacje społęczne realizujące wspólnie projekt TRANSFER: Stowarzyszenie TPN w Łodzi, Stowarzyszenie Dla Rodziny, Stowarzyszenie Ja-Ty-My, Fundacja Celeste.
Dziękujemy za udział Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzieży Pomost, mieszkańcom, podopiecznym, rodzinom oraz przedstawicielom władz miasta i instytucji.
Zachęcamy do zapoznania się z relacją w Łódzkich Wiadomościach Dnia (od minuty 9:30) https://lodz.tvp.pl/56304119/lodzkie-wiadomosci-dnia-10102021-1830