Wieczór imieninowy Jadzi Andrzejewskiej

Byłem na wieczorze imieninowym Jadzi Andrzejewskiej w kinie Kinematograf. Ta wspaniała aktorka filmowa i teatralna urodziła się 30.03. 1915 r w Łodzi. Zagrała w wielu filmach m.in. "Ada, to nie wypada!" (1936), "Dziewczęta z Nowolipek" (1937), "Zapomniana melodia" (1938), "Kobiety nad przepaścią" (1938), "Wielka droga" (1946) pokazując prawdziwy talent.

Na spotkanie przybył aktor starszego pokolenia, Michał Szewczyk, który znał Jadwigę Andrzejewską, często z nią pracował i podzielił się z zebranymi wspomnieniami o aktorce. Bardzo miłym gościem wieczoru była Pani Barbara Kaczmarska, córka Jadwigi Andrzejewskiej, która ze wzruszeniem podziękowała za pamięć o jej mamie i zorganizowanie wieczoru imieninowego. O artystycznej drodze solenizantki opowiedział specjalista od historii filmu dr Maciej Dowgiel.

Wszyscy zebrani z przyjemnością wysłuchali piosenek "W starym kinie" i "Ada, to nie wypada" w wykonaniu solistek zespołu "Krajki". Atmosfera spotkania była niezwykle miła a zakończyła je projekcja filmu "Zapomniana melodia" z niezapomnianą rolą Jadwigi Andrzejewskiej. Film opowiada historię niezwykłego wynalazku-mydełka czekoladowego "Fenomen", którego recepturę usiłuje zapamiętać bohater filmu. Wszyscy widzowie dostali "próbki" czekoladowego mydełka z oryginalną recepturą z 1938 roku. Oczywiście nadziewane kulki okazały się pysznymi czekoladkami. Będę miło wspominał to spotkanie i ciekawą rozmowę z p. Kaczmarską o filmowych rolach jej mamy.

Marcin Zalewski

Goście wieczoru - Barbara Kaczmarska i Michał Szewczyk

fot. Muzeum Kinematografii