To była udana wyprawa...

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy, gdzie czekał na nas przewodnik, który ciekawie opowiadał o historii puszczy i jej dzisiejszym obliczu. Duże wrażenie zrobiła na mnie informacja, że dawna Wisła

("prababcia " dzisiejszej znanej nam rzeki) miała 18 km szerokości. Wszystkim podobały się eksponaty w postaci wypchanych zwierząt i ptaków, zamieszkują one puszczę, ale na wolności trudno je zobaczyć. Wędrując przez Puszczę Kampinoską odwiedziliśmy też cmentarz poległych w obronie ojczyzny w latach 1939-1945. Odwiedziliśmy też inne miejsce pamięci narodowej - Palmiry, gdzie Niemcy w masowych egzekucjach zamordowali ponad 2 tysiące Polaków. Dziś miejsce to to nie tylko zadbany cmentarz, ale też nowoczesne muzeum.

Czerwińsk okazał się niezwykły w swym pięknie. To jeden z najcenniejszych zabytków romańskich w Polsce. Wnętrze świątyni było zmieniane, ozdabiane w stylu barokowym, ale nadal można tam podziwiać autentyczne średniowieczne mury, portale i freski, pochodzące z XI-XII wieku. Ksiądz, który się nami opiekował, opowiedział wiele ciekawostek, związanych z tym niezwykłym miejscem. Między innymi o tym jak Matka Boska na cudownym obrazie z 1612 r. sama wybrała Czerwińsk na swoją siedzibę i "nie dała się" stamtąd przenieść. Przed tym obrazem, ogłoszonym jako cudowny już w 1648 r.  modliliśmy się w intencji zdrowia psychicznego. Czerwińsk pozostanie w naszej pamięci jako piękne miejsce na wiślanej skarpie, gdzie można w skupieniu pomodlić się, obejrzeć niezwykłe zabytki a także...zjeśc pyszną zupę w klasztornej stołówce.

Ostatnim punktem naszej wyprawy był Wyszogród, gdzie zwiedziliśmy nieduże, ale bardzo ciekawe Muzeum Wisły a także popłynęliśmy w rejs po Wiśle tramwajem wodnym. To było bardzo przyjemne zdarzenie-towarzyszyła nam muzyka i taniec oraz sympatyczny "bosman Kojak", który pozwalał nam "kierować" tramwajem wodnym. Mamy z tej wyprawy wiele interesujących zdjęć. Do tego wszystkiego dopisała nam pogoda! Wspaniale było! Naprawdę!

 

Iza Jastrzembska