18.Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2010

10 października 2010

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day) obchodzony jest na całym świecie 10 października. Jesień to okres szczególnie ciężki dla osób cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych: mniej słońca, krótszy dzień, więcej szarych deszczowych dni sprzyja pogorszeniu nastroju i samopoczucia. To właśnie w tym okresie warto zintensyfikować działania nastawione na ochronę zdrowia psychicznego.


List prof. Janusza Heiztmana - Prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2010

pobierz

 

Pobierz program obchodów 2010 :program

 

 


Dzień ustanowiony został w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (WFMH). Ciekawe i różnorodne są zawsze formy działań skupione wokół WMFDay. Co roku wokół tego dnia łączy się środowisko lekarzy, terapeutów, przedstawicieli władz lokalnych i państwowych, duchowieństwo.  Na głównych ulicach wielu miast Polski organizowane są wystawy, konferencje, wydarzenia artystyczne i sportowe wspierane przez kampanie medialne oraz działania edukacyjne.
W latach 2002 -2009 działania edukacyjne odbywały się w ramach kampanii „Schizofrenia-Otwórzcie Drzwi", której celem było „otwieranie kolejnych drzwi" przed osobami doświadczonymi chorobą psychiczną tak, aby umożliwić im ponowną integracje ze społeczeństwem, a tym samym powrót do normalnego życia.

10 października 2010
 • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego,
 • logo Światowej Federacji Zdrowia PsychicznegoWorld Mental Health Day, 
 • Всемирный день психического здоровья,
 • Giornata Mondiale della Salute Mentale

Łódź każdego roku przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego  zwracając uwagę na jeden z wybranych problemów z obszaru zdrowia psychicznego. Charakterystycznym elementem Łódzkiego środowiska działającego na rzecz zdrowia psychicznego jest Bieg Solidarności. Bieg ten ma wymiar nie tylko sportowy ale przede wszystkim społeczny i wpisuje się w ideę kompleksowego ujęcia zdrowia jako połączenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Honorowe patronaty Łódzkich Obchodów WMHDay2010:

 • Prezydent Miasta Łodzi - Tomasz Sadzyński,
 • Wójt Gminy Zgierz - Zdzisław Rembisz,
 • Marszałek Województwa Łódzkiego - Włodzimierz Fisiak
 • Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - prof. Janusz Heitzman,
 • Prezes  Łódzkiego Oddziału PTP - dr hab. Tomasz Sobów,
 • Konsultant Regionalny ds. Psychiatrii - prof. Jolanta Rabe-Jabłońska,
 • Piotr Kędzia - Olimpijczyk Pekin 2008,
 • Telewizja Polska Program 3

 

W bieżącym roku Łódzkie obchody odbędą się w Jedliczach, malowniczej miejscowości położonej niedaleko Zgierza która znana jest z funkcjonującej firmy społecznej „Kłos"- ważnej formy rehabilitacji zawodowej. Jednym z głównych wydarzeń będzie V. Bieg Solidarności - "Droga do Siebie" a w części merytorycznej otwarte warsztaty edukacyjne dotyczącezagadanień zdrowia psychicznego i spotkanie eksperckie poświęcone zagadnieniom aktywizacji zawodowej.

 

W bieżącym roku hasło ogłoszone przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne brzmi „Umacnianie i zdrowienie" a głównym wydarzeniem wspierającym obchody jest program  edukacyjny „Droga do Siebie", którego wiodącą ideą jest podkreślenie wagi przymierza terapeutycznego- specyficznej relacji pomiędzy terapeutą-pacjentem-otoczeniem.

Na całym świecie jest 50 milionów osób cierpiących na schizofrenię, w tym ponad czterysta tysięcy w Polsce. To jedna z najczęściej występujących i najtrudniej poddających się leczeniu chorób psychicznych. Choroba dotyka przede wszystkim osoby młode - kobiety i mężczyzn w wieku ok. 15 - 35 lat. Jest chorobą, na którą zachorować może potencjalnie każdy, bez względu na wykształcenie, pochodzenie, styl życia czy zdolności intelektualne. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Istotna jest świadomość, że schizofrenię można i należy leczyć, a chorzy na schizofrenię nie zagrażają innym bardziej, niż osoby zdrowe. Coraz szersza jest oferta form rehabilitacji i terapii w środowisku.

Pamiętać należy także o tym, że postęp medycyny i rehabilitacji wspierany musi być także przez działania edukacyjno - informacyjne dlatego każdego roku poświęcamy jeden dzień na skupienie uwagi wokół obszaru  zdrowia psychicznego.

Strony: 1 2 Następna »