Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób niepełnosprawnych. Pierwszy raz obchodzono go 3 grudnia 1992 r.  ustanowiło je Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983 – 1992).  

Ten dzień zwraca uwagę na olbrzymia grupę społeczną która liczy ponad 650 milionów ludzi na całym świecie. Najczęściej niepełnosprawność kojarzona jest z niepełnosprawnością fizyczną, lecz niepełnosprawność to nie tylko osoby na wózku, często jest to także niepełnosprawność psychiczna lub sensoryczna. Taka liczba osób z niepełnosprawnościami, to prawie 10 % populacji.  

W Naszym kraju jest około 5,5 mln osób z niepełnosprawnością. Najczęściej chorujemy na choroby układu krążenia, schorzenia neurologiczne oraz narządy ruchu. 

Dzisiejsze święto, ma na celu propagowaniu idei tolerancji, szacunku oraz otwartości, traktowania osób niepełnosprawnych jako pełnowartościowej grupy społecznej, wnoszącej bardzo dużo do naszego życia kulturalnego, gospodarczego jak i społecznego. Pamiętajmy więc o prawach osób niepełnosprawnych nie tylko w dniu dzisiejszym ale i przez cały rok. Integracja jest kluczowa w życiu społecznym i zmniejsza stygmatyzację i alienację, więc postawmy na relacje partnerskie. 

Dodaj komentarz