Walentynki w Muzeum Kinematografii - seans retro

14 lutego, dzień tradycyjnych Walentynek, Klub Miłośników PKP miał okazję spędzić w sposób niezwykły. W tym dniu Muzeum Kinematografii organizowało pokaz przedwojennego filmu "Ludzie bez jutra", na który zostaliśmy zaproszeni.

"Ludzie bez jutra" Aleksandra Hertza, to najgłośniejszy film 20-lecia międzywojennego. Dzieło, stworzone w 1919 r., zaginęło prawie 100 lat temu podczas okupacji. Odkryto je przed kilku laty w Bundesarchiv w Niemczech. Sukces ten zawdzięczamy wysiłkom krakowskich filmoznawców – Kamila Stepana i Jerzego Maśnickiego, którzy od końca lat 90. poszukują polskich produkcji. Odrestaurowaniem filmu zajęli się eksperci z Filmoteki Narodowej. Pokaz w Łodzi odbył się jednocześnie z repremierą w warszawskim "Iluzjonie" przy Filmotece Narodowej.

Film, którego odnaleziona kopia jest prawdopodobnie jedynym egzemplarzem na świecie, jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i opowiada historię tragicznej miłości rosyjskiego oficera i znanej polskiej aktorki, które to uczucie gorszyło całą przedwojenną Warszawę. Odnowiony i zdigitalizowany z wielkim pietyzmem film zyskał niezwykłą oprawę w postaci muzyki na żywo. Przy fortepianie w roli tapera zasiadła Aleksandra Kędra.

Przedwojenny romans znów ożył na ekranie w Święto Zakochanych. Dziękujemy Muzeum Kinematografii za możliwość udziału w tym wydarzeniu.