V Bieg Solidarności "Droga do Siebie"

Jedlicze k/Łodzi 10 października 2010

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2010

 

Jubileuszowy V Bieg Solidarności pod hasłem "Droga do Siebie" odbył się niedzielę 10.10.2010r. w Jedliczach koło Łodzi w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego WMHDAY2010. Z uwagi na jubileuszową edycję  tegoroczny bieg był wyjątkowy: przygotowana została nowa trasa, ustanowiono premię 5-go kilometra a z trasą po raz pierwszy zmierzył się zawodnik na wózku.  Jesienna aura polskiej złotej jesieni dodatkowo zachęciła do przyjazdu do znanej rekreacyjnej miejscowości kilkuset uczestników.

Tradycyjnie biegacze mieli możliwość wystartowania w jednym z dwóch dystansów: 1500 metrów oraz 10 km. W obu biegach wystartowało ponad 200 uczestników. Bieg główny, podobnie jak w roku ubiegłym wygrał Krzysztof Pietrzyk (LKS Koluszki). Wśród kobiet złoty medal zdobyła Ewa Ochmańska (KB Arturówek - Łódź). Długi dystans tradycyjnie zaliczany jest do punktacji Grand Prix Arturówka, dzięki czemu startujący w nim zawodnicy mieli okazję do zdobycia dodatkowych punktów. W biegu krótkim na pierwszym miejscu stanął Mariusz Kotelnicki (AZS Łódź) i Oliwia Gawlik (AZS Łódź). W klasyfikacji osób niepełnosprawnych na najwyższym podium stanęli: Henryk Arkuszewski(TPN) oraz Sławomira Przybysz(TPN). Z biegaczami wystartował Piotr Kędzia  - polski lekkoatleta, sprinter, uczestnik Olimpiady w Pekinie z 2008 roku. Po zawodach znany sportowiec podpisywał dla uczestników pamiątkowe dyplomy oraz odpowiadał na pytania.

V BIEG SOLIDARNOŚCI na www.drogadosiebie.pl:zobacz

Po raz pierwszy z dystansem i trasą w Jedliczach zmierzył się zawodnik na wózku. Mariusz Włodarski ze Skierniewic na wózku z napędem bezpośrednim jako pierwszy w historii biegu  pokonał trasę 5km w czasie 26 min i 49s. Należy dodać, że pierwszy kilometr trasy prowadzi po drodze szutrowej, co jest dodatkową trudnością. Druga część trasy nie pozwoliła na przejazd, gdyż prowadzi przez leśne dukty, często piaszczyste i przecina ją wąska kładka. Dzięki przejazdowi Mariusza, wiemy, że w przyszłym roku warto podjąć trud przygotowania odpowiednich warunków by dać możliwość startu większej ilości zawodników uprawiających tę dyscyplinę sportu.

 

W tym roku z okazji jubileuszowej piątej edycji biegu przygotowana została nowa trasa a na piątym kilometrze ustanowiony został punkt premii jubileuszowej. Dla zawodników i kibiców przy punkcie - na wysokości Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego - występował zespół taneczny „Centerko". Jako pierwsi linię 5-go kilometra przekroczyli Krzysztof Pietrzyk i Ewa Ochmańska. Nagrody dla zwycięzców 5-go kilometra ufundował internetowy sklep sportowy  „Z Biegiem Miasta".

W klasyfikacji drużynowej na dystansie 10 km zwyciężyła drużyna KB Arturówek - Łódź, przed Klubem Biegacz Nowosolna i Klubem Sportowym "Szakale Bałut".

 

Jak co roku podczas zawodów odbył się bieg dla dzieci, w którym nie była prowadzona klasyfikacja. Każde dziecko mogło zostać zwycięzcą i każde odebrało upominek ufundowany przez Wójta Gminy Zgierz - Zdzisława Rembisza.

Zwycięzcy biegów odebrali pamiątkowe medale, upominki a panie dodatkowo kwiaty - słoneczniki. Kibice mogli wziąć udział w konkursach, odwiedzić stoiska z wyrobami pracowni terapii zajęciowych lub posilić się na stoiskach gastronomicznych oraz wziąć udział w otwartych warsztatach edukacyjnych. Dla dzieci przygotowane było miasteczko plastyczne i dmuchany plac zabaw.

 

Bieg odbył się w ramach  programu edukacyjnego „Droga do Siebie" i zorganizowany został przez Stowarzyszenie „Dla Rodziny" oraz Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych. Współorganizatorami byli: KB „Arturówek"  - Łódź, Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Grotnikach, Punkt Pracy Woluntarystycznej „Centerko", Stowarzyszenie „Pomost", Firma Społeczna „Kłos"

Wszystkim zawodnikom i kibicom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok na kolejny 6. Bieg Solidarnoci.

 

WYNIKI i ZDJĘCIA:

 
PODZIĘKOWANIA:

Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego i V Biegu Solidarności:

Firmie AstraZeneca, Firmie Edelman z Warszawy, Koordynatorowi Programu "Droga Do Siebie", Urzędowi Gminy Zgierz i Wójtowi Gminy Zgierz, Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi  i Departamentowi Promocji, Urzędowi Miasta Łodzi i Wydziałowi Sportu UMŁ, Firmie MF Odblaski z Łodzi, Sportowemu Sklepowi Internetowemu „Z biegiem Miasta" , Łódzkiemu Oddziałowi Telewizji Polskiej - Programowi 3, Serwisowi Biegowemu Ziemi Łódzkiej, Łódzkiej Federacja Sportu, Klubowi Sportowemu „Start", Klubowi Biegacza „Arturówek"- Łódź, Środowiskowemu Domowi  Samopomocy w Łodzi,  Zespołowi Szkolno-Gimnazjalneu w Grotnikach im. Jana Pawa II, Polskiemu Towarzystwu Psychiatrycznemu  - Zarządowi Głównemu i Oddziałowi  Łódzkiemu, Koordynatorowi Wojewódzkiemu ds. Psychiatrii,  Związkowi Stowarzyszeń „Pol-familia",    Firmie ARGO z Łodzi, Powiatowej Komendzie Policji w Zgierzu, Punktowi Pracy Woluntarystycznej „Centerko" i Stowarzyszeniu  „Pomost"  oraz Parafii im. Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach.