Schizofrenia-Otwórzcie Drzwi 2008 - relacja

Rodzina partnerem w leczeniu

 

Rodzina partnerem w leczeniu to hasło, które towarzyszyło tegorocznym obchodom  kampanii edukacyjno-społecznej "Schizofrenia- Otwórzcie Drzwi" łączonej w Polsce z obchodami Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.

Przezes TPN oraz przedstawiciele środowiska lekarskiego i władz lokalnych na scenie w Manufakturze

 

Jak co roku, od siedmiu  lat, obchody odbywały się jednocześnie w kilku największych miastach Polski.  Kampania zawsze ma charakter ulicznego happeningu, dzięki czemu dociera do wielu osób. W Łodzi główne wydarzenia miały miejsce na Rynku Manufaktury - największym centrum handlowo-kulturalnym w regionie.

 

Obchody tradycyjnie rozpoczęto przejściem przez symboliczne drzwi.  Dla przybyłych uczestników organizatorzy przygotowali szereg atrakcji - występy zespołów artystycznych, miasteczka zabaw dla dzieci, punkty konsultacyjne, warsztaty tańca i konkursy plastyczne. Można było spróbować swoich sił w wyplataniu koszyków z wikliny, nauczyć się kroków tańca i zrelaksować na stoisku masażu leczniczego. Kiedy na rynku swoją działalność prezentowały liczne stowarzyszenia i organizacje z obszaru psychiatrii środowiskowej w rodzinnej restauracji Camino odbywało się spotkanie ekspertów podczas którego zgodnie z hasłem tegorocznej kampanii mówiono o roli rodziny  w procesie leczenia chorób psychicznych. Wspotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalych władz, przedstawiciele srodowiska medycznego oraz przedstawiciel ogólnopolskiego związku rodzin POL-FAMILIA

 

Dużo radości dostarczył, zarówno uczestnikom rodzicom, jak i przypadkowym przechodniom  Bieg Przedszkolaka. W tej zorganizowanej po raz pierwszy w ramach kampanii zabawie wzięły udział dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Wszystkie przebiegły  dystans 150 m a na mecie odebrały atrakcyjne nagrody. Nie był to jedyny sportowy akcent podczas tegorocznych obchodów. Dzień wcześniej w łódzkim Arturówku odbył się III Bieg Solidarności. Tam biegacze mieli do pokonania dwa dystanse 1500m oraz 10 km.  Swoją solidarność wykazało  ponad 150-ciu biegaczy. Zwycięzcy otrzymali również  cenne trofea.

Pomimo chłodu na rynku spotkać można było wielu ludzi. Dziękujemy wszystkim z udział w kampanii i zapraszamy za rok do Jedlicz.

 

 

Wyniki, relacja i zdjęcia z III Biegu Solidarności: www.biegampolodzi.go.pl