Rok 2008 pod hasłem „Rodzina partnerem w leczeniu”


Rodzina partnerem w leczeniu to hasło przewodnie tegorocznej edycji kampanii edukacyjno-społecznej "Schizofrenia- Otwórzcie Drzwi" łączonej w Polsce z obchodami Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.

 

Na całym świecie jest pięćdziesiąt milionów osób cierpiących na schizofrenię, w tym ponad czterysta tysięcy w Polsce. To jedna z najczęściej występujących i najtrudniej poddających się leczeniu chorób psychicznych. Choroba dotyka przede wszystkim osoby młode - kobiety i mężczyzn w wieku ok. 15 - 35 lat. Jest chorobą, na którą zachorować może potencjalnie każdy, bez względu na wykształcenie, pochodzenie, styl życia czy zdolności intelektualne.

 

Przyczyny choroby wciąż nie są do końca znane. Wbrew powszechnym mitom, schizofrenię można leczyć, a chorzy na schizofrenię nie zagrażają innym bardziej, niż osoby zdrowe. Wiele trudnych, do zrozumienia sytuacji z udziałem osób chorych psychicznie wynika z lęku, przerażenia lub bezradności. Można by im zapobiec, gdyby problem został wcześnie rozpoznany i została podjęta terapia.

 

Choroba psychiczna, choć jak każda inna choroba dotyka przede wszystkim samą osobę chorującą, to jednak w różnym stopniu dotyka ona całą rodzinę. Rodzina w ujęciu systemowym rozumiana jest jako wypadkowa oddziaływania na siebie wszystkich osób, z których każda wpływa na przeżycia i zachowania pozostałych i bezpośrednio lub pośrednio, w tych zachowaniach uczestniczy. W momencie, kiedy jedno ogniwo ulega osłabieniu, cała rodzina bardzo dotkliwie odczuwa skutki zachorowania bliskiej osoby - nie tylko rodzice, ale także rodzeństwo, współmałżonkowie czy dzieci osób chorych.

Strony: 1 2 Następna »