RKB "Dla Rodziny" w Spale

Relacja z biegu w Spale
W sobotę, 25 października o godzinie 11.00 na terenie Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, rozpoczął się bieg na 6,3 km z okazji otwarcia dwóch nowych ścieżek biegowych w Spale (druga ścieżka mierzy 2,4 km). Organizatorem imprezy jest Urząd Marszałkowski województwa łódzkiego oraz Akademia Sport i Zdrowie.


Zawodnicy Rekreacyjnego Klubu Biegowego „Dla Rodziny" postanowili wziąć udział w tym wydarzeniu. Na starcie biegu stanęli: Piotr Chuchler, Marcin Zalewski, Jacek Kuna i Wojciech Wybrański, który startował w kategorii nordic walking. Każdy z zawodników otrzymał koszulkę z ładnym, pamiątkowym nadrukiem, napój oraz mapkę.Bieg ukończyło 143 zawodników, z naszej grupy najlepszy okazał się Piotr Chuchler, który minął linię mety jako 39. zawodnik z czasem gorszym o 7 min. i 8 sek. od zwycięzcy. Najszybszy okazał się zawodnik S.L. SALOS-WODNA Grzegorz Pietrusiewicz, który zdobył okazały puchar. Takie trofea wręczono też zdobywcom 2. i 3. miejsca. Bieg w Spale to część projektu „Promowanie tras biegowych w województwie łódzkim", który to projekt ma spopularyzować ośrodki sportowe w naszym regionie i pokazać piękno Parków Krajobrazowych ojewództwa łódzkiego. Impreza była bardzo udana, organizatorzy przygotowali dla zawodników ciepły posiłek, mieliśmy też okazję obejrzeć ośrodek sportowy w Spale, gdzie przygotowują się do zawodów nasi olimpijczycy.

SPAŁA

Spałą jest malowniczą miejscowością, której uroki i walory klimatyczne są doceniane od wieków. To tu przyjeżdzał na polowania car Aleksander III. Swoje rezydencje założyli w Spale przedwojenni prezydenci Polski: Stanisław Wojciechowski (1869-1953) i Ignacy Mościcki (1867-1946).  Po ich pobycie pozostał drewniany, sosnowy kościół wybudowany w stylu narodowym, który zachował się do dzisiejszych czasów w niemal niezmienionej formie. Sercem Spały jest z pewnością puszcza i rzeka Pilica, która tworzy w pobliżu malownicze zakole. Jest ona doskonałym miejscem do uprawiania turystyki kajakowej. Przeprawę przez rzekę zapewnia zabytkowy most z charakterystycznymi łukami na przęsłach w których można przysiąść na ławeczce. Od kilku lat most nosi nazwę generała Tadeusza Buka. 1927 roku w Spale odbyły się pierwsze dożynki, które od kilku lat są ponownie  obchodzone. W 1935 roku wybudowano stadion i halę sportową na 28 tys. osób by pomieścić harcerzy, skautów podczas międzynarodowego zlotu. Dziś w tym miejscu znajduje się jeden z głównych w Polsce ośrodków sportowych - COS służący do przygotowań olimpijskch.

www.spala.pl