Relacja z pielgrzymki do Niepokalanowa 5.07.2014

W Niepokalanowie  zwiedziliśmy muzeum poświęcone świętemu Maksymilianowi  Marii  Kolbe. Maksymilian Maria Kolbe był  Franciszkaninem, konwentualnym, prezbiterem, męczennikiem i Świętym  kościoła katolickiego. Urodził się 8  stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. Założył w Rzymie w 1917 roku związek Rycerstwo Niepokalanej. W 1927 roku założył klasztor Niepokalanów, który szybko rozwinał swą działalność i stał się jednym z największych klasztorów w Europie. Św. Maksymilian był wizjonerem i przedsiębiorczym organizatorem. Tworzył na dużą skalę przede wszystkim działalność wydawniczą, zbudował rozgłośnię radiową, planował uruchominie przekazu telewizyjnego. Dziłalność klasztoru przerwała w 1939 roku opkupacja. W 1941 roku trafił do Obozu  Auschwitz. Oddał swoje życie za  współwięźnia  Franciszka  Gajowniczka. Po wojnie rónież utrudniano rozwój klasztoru, zlikwidowano drukarnię.

Po zwiedzeniu  muzeum  uczestniczyliśmy we  Mszy Świętej. Z Niepokalanowa  udaliśmy się do Żelazowej Woli. Zwiedzaliśmy tam muzeum Fryderyka Chopina. Fryderyk Chopin urodził  się 1 marca 1810 roku  w Żelazowej  Woli. Był polskim kompozytorem  i pianistą. W wieku  siedmiu lat był autorem kilku drobnych kompozycji (polonezy). Skomponował pięćdziesiąt siedem mazurków, dwadzieścia jeden nokturnów ,cztery scherza, cztery ballady, dwa  cykle etiud, dwadzieścia  cztery preludia, dwa koncerty na fortepian i orkiestrę.

Z Żelazowej Woli przejechaliśmy do Wyszogrodu. W Wyszogrodzie płynęliśmy tramwajem wodnym po Wiśle, oraz zwiedzaliśmy ciekawe muzeum Wisły, które prezentowało historię osadnictwa nad środkową Wisłą, prezentowało  rzemiosło, sztukę oraz transport rzeczny zarówno towarowy jak i pasażerski, który na Wisle był bardzo intensywny a obecnie niemal zanikł.

 

Wisła.

Słyszysz ten dźwięk tak często, że zrósł on się w Twej świadomości w jedność nierozerwalną z pojęciem Ojczyzny. Wisła królowa rzek naszych , ożywcza arteria spinająca południe i północ Polski.

Ale Wisła to nie tylko pojęcie geograficzne, nie tylko symbol jedności ziem polskich, ale odrębny świat, pulsujący nieznanym Ci życiem (...) cyt.: Ludzie Wisły 1938, film, tekst Władysław Broniewski

 

 

Autor: Marcin Mateusz Zalewski

foto: Agnieszka Rędzikowska, Zofia Muchowicz