Klub Miłośników PKP

Klub Miłośników Polskiego Kina Przedwojennego (PKP)

Muzyka, Taniec, Humor

W ramach klubu organizujemy w Stowarzyszeniu spotkania, poświęcone tematyce przedwojennego kina polskiego, w tym wspólne oglądanie materiałów, dostępnych np. na kanale youtube lub inne działania. Mode kino polskie, okresu początku kinematografi polskiej, charakteryzuje się wyjątkowymi wartościami, doskonałym aktorstwem, poczuciem humoru, lekkością, które uważamy, że warto poznać, przypomnieć. Osoby, które przyjdą na pokaz, a wszyscy są mile widziani, obejrzą największe polskie gwiazdy kina przedwojennego jak: Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Helena Grossówna i inni. Cyklicznie organizowane będą quizy, w których nagrodami głównymi będą wyjazdy do kina "Iluzjon" w Warszawie na repremiery polskich filmów, odnowionych przez Filmotekę Narodową w ramach programu nitrofilm.

 • Ciekawe spotkanie w "Kinematografie"

  25 kwietnia 2017 r. o godz. 17.00 w Muzeum Kinematografii (sala kina Kinematograf) odbędzie sie ciekawe spotkanie z Grzegorzem Rogowskim, autorem publikacji "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji."

  Autor opowiada o losach siedmiu aktorek m. in. Jadwigi Smosarskiej, Nory Ney, Leny Żelichowskiej, Renaty Radojewskiej, które były uwielbianymi gwiazdami przedwojennego filmu a po wojnie zostały skazane na zapomnienie. Wiele z nich zdecydowało sie na emigrację...

  Spotkanie wzbogaci projekcja filmu "Doktór Murek" z 1939 r.  w reżyserii Juliusza Gardana. W filmie tym zobaczymy bohaterki ksiązki Grzegorza Rogowskiego: Norę Ney i Janinę Wilczównę.

  Polecamy i zapraszamy:  25 kwietnia godz. 17.00 Muzeum Kinematografii, Łódź,  plac Zwycięstwa 1

   

 • Grudniowy wieczór w kinie

  W 79. rocznicę warszawskiej premiery,  Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało pokaz przedwojennego filmu  w reżyserii Konrada Toma "Ułan księcia Józefa". W filmie zobaczymy całą plejadę przedwojennych gwiazd: Jadwigę Smosarską, Franciszka Brodniewicza, Witolda Contiego i Józefa Orwida. Pokazowi towarzyszyć będzie wystawa przygotowana z okazji 30-lecia Muzeum Kinematografii w Łodzi "Skarby filmowego pałacu", na której zobaczyć będzie można m.in. archiwalny plakat do filmu "Ułan księcia Józefa" z 1937 roku.

  "Ułan księcia Józefa" 1937 reż. Konrad Tom Muzeum Kinematografii (kino Kinematograf) 29 grudnia godz. 18.00

  informacje: http://kinomuzeum.pl/?p=30285


   

 • Filmowy rarytas - zapraszamy na projekcję do "Kinematografu"

  Znalezione obrazy dla zapytania Bartek zwycięzca 1928

  Muzeum Kinematografii zaprosiło nas na projekcję do kina Kinematograf, działającego przy muzeum (pl. Zwycięstwa 1).  Na seansie 5 maja o godz. 18.00 będzie można obejrzeć film "Bartek zwycięzca"z 1923 roku. Adaptacja noweli Henryka Sienkiewicza, dokonana przez Edwarda Puchalskiego (scenariusz i reżyseria), ukazuje skomplikowane losy polskich chłopów pod zaborami.

  Taki seans w klimacie z początku ubiegłego wieku to niepowtarzalna, unikalna atrakcja, wydarzenie dla konesera. Wszystkich, którzy tak jak my, czują sentyment do starego kina, serdecznie zapraczamy na to wydarzenie. Wstęp wolny. Obecnie obserwujemy specyficzną modę, czy też pewien renesans czarno-białego kina niemego, stąd również bierze się druga młodość filmu „Bartek Zwycięzca”. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Aleksandry Kędry.


 • Walentynki w Muzeum Kinematografii - seans retro

  14 lutego, dzień tradycyjnych Walentynek, Klub Miłośników PKP miał okazję spędzić w sposób niezwykły. W tym dniu Muzeum Kinematografii organizowało pokaz przedwojennego filmu "Ludzie bez jutra", na który zostaliśmy zaproszeni.

  "Ludzie bez jutra" Aleksandra Hertza, to najgłośniejszy film 20-lecia międzywojennego. Dzieło, stworzone w 1919 r., zaginęło prawie 100 lat temu podczas okupacji. Odkryto je przed kilku laty w Bundesarchiv w Niemczech. Sukces ten zawdzięczamy wysiłkom krakowskich filmoznawców – Kamila Stepana i Jerzego Maśnickiego, którzy od końca lat 90. poszukują polskich produkcji. Odrestaurowaniem filmu zajęli się eksperci z Filmoteki Narodowej. Pokaz w Łodzi odbył się jednocześnie z repremierą w warszawskim "Iluzjonie" przy Filmotece Narodowej.

  Film, którego odnaleziona kopia jest prawdopodobnie jedynym egzemplarzem na świecie, jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i opowiada historię tragicznej miłości rosyjskiego oficera i znanej polskiej aktorki, które to uczucie gorszyło całą przedwojenną Warszawę. Odnowiony i zdigitalizowany z wielkim pietyzmem film zyskał niezwykłą oprawę w postaci muzyki na żywo. Przy fortepianie w roli tapera zasiadła Aleksandra Kędra.

  Przedwojenny romans znów ożył na ekranie w Święto Zakochanych. Dziękujemy Muzeum Kinematografii za możliwość udziału w tym wydarzeniu.


 • Warto oglądać: "Bodo"

  Eugeniusz Bodo Z wielką radością powitaliśmy emisję serialu o jednym z największych artystów przedwojennego kina i estrady - Eugeniuszu Bodo. Jego niesłychanie bogaty a zarazem tragiczny życiorys zainspirował twórców Michała Rosę i Michała Kwiecińskiego do zrealizowania 13-odcinkowego serialu biograficznego o aktorze. Każdy odcinek przenosi nas w klimat przedwojennego świata filmu i pokazuje rozwój jednego z najwiekszych aktorskich talentów. Przypomnijmy, że serial „Bodo” można oglądać w TVP w niedziele o 20.25. Na rynku ukaże się także książka o aktorze „Eugeniusz Bodo – amant, śpiewak, idol” autorstwa Anny Zasiadczyk.


 • Wieczór w Muzeum Kinematografii

  15 października na godz. 17.00 zapraszamy do Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1) na wieczór imieninowy, dedykowany pamięci Jadzi Andrzejewskiej. Wspaniała aktorka filmowa i teatralna, jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy przedwojennego filmu, której postać i osiągnięcia chcieliśmy przypomnieć z okazji jubileuszu 100. rocznicy urodzin, będzie bohaterką tego wieczoru. W programie jej poświęconym znajdzie się prelekcja o artystce, projekcja filmu z jej udziałem a także muzyczny akcent w postaci piosenek z epoki kina przedwojennego w wykonaniu Zespołu Artystycznego "Krajki".

  Klub Miłośników PKP i Muzeum Kinematografii i Teatr Powszechny zapraszają 15.10.2015 na godz. 17.00. Wstęp wolny.

   

  Barbara Kaczmarska z uśmiechem przyjmuje kwiaty od "Jadzi Pietrusińskiej" (tę rolę grała mama p. Barbary w "Zapomnianej melodii"). fot. Muzeum Kinematografii

  Wieczór imieninowy Jadzi Andrzejewskiej w Muzeum Kinematografii był niezwykle udany. Gościem specjalnym była córka aktorki-Barbara Kaczmarska. Spotkanie i rozmowa z nią a także wspomnienia Michała Szewczyka, który przyjaźnił się z Jadwigą Andrzejewską to było dla miłośnników przedwojennego kina niezwykłe przeżycie!


 • Niezapomniana melodia - popularyzacja dorobku przedwojennej kinematografii polskiej

   

  Program przygotowany z fantastycznymi partnerami. Szczegóły wkrótce!!!

 • Wystawa poświęcona Jadwidze Andrzejewskiej

  Klub Miłośników PKP (Polskiego Kina Przedwojennego) zorganizował wystawę poświęconą Jadwidze Andrzejewskiej, której100. rocznicę urodzin obchodziliśmy w tym roku. Ta urocza, skromna dziewczyna z Łodzi stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy przedwojennego kina polskiego. Klub Miłośników PKP przypomniał łodzianom postać i dorobek aktorki, organizując w dniu jej urodzin happening uliczny obok gwiazdy artystki na ul. Piotrkowskiej. Gościnność i życzliwość pracowników Biblioteki dla Dorosłych nr 11 Łódź-Śródmieście (ul. Próchnika 7) pozwoliła nam przedłużyć życie ekspozycji i zaprezentować ją czytelnikom biblioteki. Ekspozycję, w której przygotowaniu pomogli nam pracownicy biblioteki oraz Salon Mody Damskiej Exclusive Style, będzie można oglądać do 18 maja.

  wystawa Jadwiga Andrzejewska

  Podziękowanie Biblioteka Publiczna nr 11 Łódź


 • Gwiazda Allana Starskiego w Łódzkiej Alei Sławy.

  11 kwietnia o godz. 15.00 w Łódzkiej Alei Sławy, tuż obok fortepianu Rubinsteina, odsłonięto nową gwiazdę. Jej bohaterem jest znakomity scenograf, laureat Oskara i wielu nagród za scenografie do takich filmów jak: "Lista Schindlera", "Pianista", "Pan Tadeusz"  Allan Starski. On właśnie wraz z Ewą Pilawską-inicjatorką wydarzenia-oraz prezydent Hanną Zdanowską, dokonał odsłonięcia gwiazdy. Wieczorem w Teatrze Powszechnym odbyła się prapremiera spektaklu "Wytwórnia piosenek", opowiadającego o pracy nad pierwszym powojennym filmem "Zakazane piosenki" i o jego twórcach-Ludwiku Starskim (ojciec Allana) i Leonardzie  Buczkowskim. Twórcą scenografii do przedstawienia był oczywiście Allan Starski. Uroczystość odsłonięcia gwiazdy zgromadziła wielu łodzian, którzy chcieli być świadkami tego wydarzenia. Na miejscu nie zabrakło członków Klubu Miłośników PKP.

  (aby przeczytać całość-kliknij tytuł)