Dziękujemy za udział w VI Biegu Solidarności - Droga Do Siebie

https://picasaweb.google.com/uroburos71/VIBiegSolidarnosciDrogaDoSiebie?authuser=0&feat=directlink#

VI Bieg Solidarności - Droga Do Siebie  i X Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie,

11 września 2011 Jedlicze k/Łodzi

Warto było spędzić drugą niedzielę września w Jedliczach k/Łodzi. Sportowe emocje, artystyczne wydarzenia, dawka wiedzy na temat zdrowia psychicznego, dobre jedzenie  a przede wszystkim wspaniała pogoda i prawdziwie rodzinna atmosfera towarzyszyła uczestnikom pikniku z okazji Dni Zdrowia Psychicznego.

 

wyniki:

10km(11,4km)

1500m

fotogalerie i film z biegu:

Sama kampania  obchodzona jest od 2002 roku w największych miastach Polski i ma charakter ulicznego happeningu lub festynu któremu towarzyszą występy sceniczne i wydarzenia artystyczne. Charakterystycznym elementem łódzkich obchodów jest kameralny Bieg Solidarności, który od 6 lat każdego roku przyciąga do malowniczej podłódzkiej miejscowości rekreacyjnej sympatyków biegania. Dzień Solidarności jest  zawsze okazją nie tylko do debaty na temat zdrowia psychicznego ale i okazją do aktywnego zadbania o formę zarówno fizyczną jak psychiczną.

Przejście przez symboliczne drzwi

Fot.: Symboliczne Drzwi są stałym element obchodów Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię w całej Polsce.

Uroczyste otwarcie odbywa się w formie przejścia przez symboliczne drzwi - znak otwarcia i zrozumienia dla osób leczących się z powodu zaburzeń psychicznych. W tym charakterystycznym elemencie udział biorą przedstawiciele władz, instytucji związanych z opieką zdrowotną, środowiska lekarzy oraz wszyscy zgromadzeni  na obchodach.  Uczestników powitali gospodarze i honorowi goście zapraszając  do odwiedzania licznych stoisk, punktów konsultacyjnych, miejsc zabaw dzieci oraz do udziału w  Biegu Solidarności, który był jednym z głównych elementów obchodów.

Piotr Kędzia i Joanna Chmiel wśród zawodników biegu 1500m

 

Fot.: Joanna Chmiel - mistrzyni Polski( nr363) i Piotr Kędzia(nr364) - olimpijczyk i Mistrz Europy pobiegli z uczestnikami biegu 1500m.

Na starcie VI Biegu Solidarności stanęło prawie 200 uczestników na dwóch dystansach: 1500m i 11 km.  Na listach startowych widać było dużą grupę młodzieży z okolicznych szkół i miejscowości, co cieszy. Widać, że młodzież pokochała  bieganie i rywalizację podczas Biegu Solidarności. Częściowo to zasługa samego biegu, który odbywa się regularnie już od 6 lat ale przede wszystkim nauczycieli, którzy zachęcają młodzież do startu.

Wraz z biegaczami na starcie tego biegu stanęli znani i utytułowani łódzcy lekkoatleci: Piotr Kędzia - olimpijczyk i mistrz europy w sztafecie 4x400m oraz Joanna Chmiel - mistrzyni Polski w Biegu Maratońskim.  Dla uczestników - zwłaszcza tych młodych  - start wraz z utytułowanymi mistrzami był okazją do poznania sportowych autorytetów i z pewnością był wartościowym przeżyciem .

 

W biegu na 1500m wystartowała liczna grupa osób niepełnosprawnych dla których prowadzona była odrębna klasyfikacja.  Choroby psychiczne wzmagają stałego leczenia, zażywania leków, towarzyszy im zmiana trybu życia, często nadwaga stąd zachęcanie do aktywności fizycznej tej grupy osób jest bardzo ważne.

 

Fot.: Start biegu 1500m w środku w różowej koszulce  brązowa medalistka zawodów, 11-letnia Ada.

Maria Wendler z Grotnik zwycięża bieg 1500m

Bardzo ciekawie przebiegała rywalizacja pań tym dystansie.   Taśmę zwyciężczyni pierwsza przecięła  Maria  Wendler - młoda reprezentantka Grotnik, która z impetem wbiegła na metę wyprzedzając o 30 sekund  łodziankę  Urszulę Szpetkowską.

 

Fot.: Rozpędzona  Maria Wendler z Grotnik z impetem wpada na metę i zwycięża bieg 1500m

 

Fot.: Uśmiechnięta żwyciężczyni Maria Wendler z Grotnik odbiera medal z rąk Mistrzów Piotra Kędzi i Joanny Chmiel.

 

11-letnia Adrianna Łakomiak z Łodzi na podium biegu 1500m

Zaskoczeniem i niespodzianką zawodów była   niespełna  11- letnia zawodniczka Adrianna  Łakomiak z Łodzi, która zajęła trzecie miejsce.

Fot.(Biegampolodzi.pl): Jedna z najmłodszych uczestniczek biegu 1500m i zdobywczyni brązowego medalu Adrianna Łakomiak z Łodzi dobiega do mety.

Gdy ta dziewczynka w różowej koszulce stanęła na starcie, nikt nie spodziewał się, że jak dorosły zawodnik z pełną powagą i skupieniem podejdzie do zawodów i zdoła stanąć na podium. Dobiegając do mety fachowo wyłączyła stoper mierząc swój czas. Nawet prowadzący ceremonię dekoracji konferansjer nie krył zaskoczenia, kiedy na podium zobaczył tak młodą biegaczkę.

Kto wie, może kiedyś zobaczymy tę lekkoatletkę na arenach międzynarodowych. Póki co, tu w Jedliczach młoda Ada odebrała wraz z pozostałymi zwyciężczyniami medal z rąk starszych mistrzów: Piotra Kędzi i Joanny Chmiel.

Fot.(biegampolodzi.pl): Szymon Krysiak  7-latek ze Zgierza po raz drugi wział udział w biegu 1500m i po raz drugi był najmłodszym biegaczem wśród chłopców i jak się okazało również najmłodszym spośród wszystkich startujących uczestników biegu 1500 m.

 

Z kolei wśród chłopców najmłodszym uczestnikiem był 7 -letni Szymon Krysiak ze Zgierza. Warto dodać, że biegnący z numerem 356 Szymon pobiegł w biegu 1500m już po raz drugi. W ubiegłym roku jeszcze jako 6-latek startował wraz ze swoim tatą. W tym roku pokonał dystans już samodzielnie w czasie 8min i 18sek. Wielkie brawa dla Szymona, któremu życzymy sukcesów.

Fot.: Szymon Krysiak 7-latek ze Zgierza najmłodszy uczestnik odbiera gratulacje na scenie w Jedliczach.

Aleksandrów Łódzki zagłębiem lekkoatletów

Fot.: Zwycięzcy z Aleksandrowa opanowali podium biegu 1500m i odebrali medale z rąk naszych  mistrzów.

Wśród panów rywalizację zdominowali mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego. Warto dodać, że to właśnie z  tej miejscowości pochodził pierwszy zwycięzca Biegu Solidarności - Jan Wróblewski. O zwycięstwie zadecydowała niespełna sekunda, która na najwyższym miejscu  podium pozwoliła stanąć Szymonowi Pietrzykowskiemu, pochodzącemu właśnie  z Aleksandrowa Łódzkiego. Drugi stopień podium  zajął  Przemysław Buba z miejscowości Grunwald ( koło Aleksandrowa Łódzkiego) obok niego stanął kolejny zawodnik z Aleksandrowa Łódzkiego Daniel Romanowicz.  Polecamy tę miejscowość uwadze trenerów lekkiej atletyki i łowcom sportowych talentów.

Fot.: Na najwyżym podium w kat. 1500m osoby niepełnosprawne Iwona Kotowska z Torunia. Tuż obok podium na IV miejscu jedna z nielicznych uczestniczek wszystkich Biegów Solidarności.

 

90 dzieci na biegach przedszkolaka i klas I-III

fot.: W biegach dla dzieci wystartowało 90 dzieciaków, wszystkie były zwycięzcami. Na zdjęciu uśmiechnięta i zorganizowana grupa z przedszkola "Aniołkowo" w Łodzi.

 

 

Biegom dla dorosłych towarzyszyły biegi dla dzieci - bieg przedszkolaka oraz bieg klas 1-3.  Tu na starcie stanęło prawie 90 dzięciaków!

 

 

Choć w biegach dla dzieci nie była prowadzona klasyfikacja - każdy uczestnik był zwycięzcą i każdy odbierał dyplom oraz upominek, to trzeba przyznać, że dzieci rywalizacją dorównywały starszym zawodnikom, podchodząc do startu z radością ale jednocześnie bardzo poważnie.

Fot.: Każdy walczył o jak najlepszą pozycję startową ale trudno było się wszystkim zmieścić w pierwszej linii.

 

Co roku biegi dla dzieci odbywają się pod patronatem Gminy Zgierz i są wspierane przez wójta Zdzisława Rembisza.

Dużo słońca, stopni na termometrze i sporo kilometrów w biegu głównym

fot.: Jan Morawiec - Mistrz Polski w Maratonie, jeden z najstarszych łódzkich biegacz(78lat), posiadacz rekoru Polski na dystansie maratońskim w kategorii wiekowej powyżej 75lat w Jedliczach pojawił się prosto z Zamościa, gdzie wygrał w biegu na 100km w swojej kategorii wiekowej.

 

Wraz z Janem Morawcem - mistrzem Polski w maratonie i jednym z najstarszych biegaczy w Polsce pobiegli uczestnicy biegu głównego. Na starcie stanęło ponad 100 zawodników, wśród których można było zobaczyć m.in. aktualnego mistrza łodzi w maratonie - Piotra Bassendowskiego, który pod nieobecność lidera klasyfikacji Grand Prix Łodzi - Krzysztofa Pietrzyka od samego początku chciał walczyć o zwycięstwo w biegu. Przeszkodzić mógł mu w tym tylko drugi zawodnik w klasyfikacji całego cyklu - Michał Stawski.

Zgodnie z oczekiwaniami ta dwójka zawodników prowadziła od samego początku. Mistrz Łodzi, będący w  wysokiej formie zdołał uciec swojemu rywalowi i w połowie dystansu miał sporą, kilkusetmetrową przewagę nad Stawskim i Marcinkiewiczem.

Fot.: Aktualny Mistrz Łodzi w Maratonie Piotr Bassendowski w rywalizacji z Michałem Stawskim na 2km trasy biegu głównego. Za chwilę uda mu się oderwać od rywala i zdobędzie sporą przewagę, którą dowiezie niemalże do samej mety.

Od połowy dystansu wraz z upływem kolejnych kilometrów przewaga Bassendowskiego zaczęła maleć. Rywale ponownie nawiązali kontakt z liderem, ujrzeli jego plecy, co z pewnością zmobilizowało ich do pościgu . Pomimo tego jeszcze na dwa kilometry przed metą wydawało się,  że Mistrz Łodzi zdoła zachować przewagę dającą mu pierwsze w historii startów zwycięstwo nad Stawskim. Jednak  w tym momencie na trasie pojawił się „dodatkowy rywal". Okazało się, że wytyczona w lesie końcowa część trasy biegu była dłuższa aż o 1 kilometr. Ten dodatkowy kilometr pozwolił Stawskiemu na odrobienie straty i dogonienie na 300 metrów przed metą Bassendowskiego.

Fot.: Po dramatycznej rywalizacji Michał Stawski pokonał Mistrza Łodzi w maratonie i został zwycięzcą VI Biegu Solidarności - Droga Do Siebie. Wilekie gratulacje należą się obu zawodnikom.

 

Na sławnej kładce, czekała już zaniepokojona długim czasem biegu grupa kibiców, która zobaczyła prowadzącego nadal Bassendowskiego ale zobaczyła także na jego twarzy ogromne zmęczenie  a tuż za jego plecami biegnącego i kontrolującego już sytuację Stawskiego.  Gdyby bieg zakończył się kilometr wcześniej - nie na 11 kilometrze a na 10kilometrze, tak jak powinno to być - Mistrz Łodzi w maratonie miałby już z pewnością na piersi taśmę zwycięzcy i radość z pierwszego zwycięstwa nad swoim rywalem.  Jednak Bassendowski  dzień wcześniej mocno pobiegł 10kilometrowy dystans Biegu Fabrykanta w Łodzi ( przybiegł na 6. pozycji) i w Jedliczach mógł odczuwać zmęczenie.

 

Fot.: Z numerem 113 Michał Stawski - trzeci zywcięzca w 6-letniej historii Biegu Solidarności.

 

W końcówce - trzeba jeszcze raz podkreślić, że dłuższej niepspodziewanie o 1 kilometr - więcej sił i więcej świeżości oraz szybkości zachował Michał Stawski, któremu w wyprzedzeniu Bassendowskiego na 80 m przed metą nie przeszkodził nawet  niefortunny upadek tuż za kładką. Zrezygnowany i z pewnością zdezorientowany dłuższym biegiem Bassendowski nie reagował już nawet na doping kibiców, nie miał sił na końcowy ostatni mocny zryw, był jak to się mówi w żargonie sportowym "zagotowany"  i Michał Stawski spokojnie mógł wbiec jako pierwszy na metę.

Dramatyczna końcówka po raz pierwszy dostarczyła takich emocji uczestnikom Biegu Solidarności. Dotychczasowi zwycięzcy: Jan Wróblewski i Krzystof Pietrzyk zwykle ze sporą przewagą dobiegali do mety. Teraz walka trwała do samego końca.

Fot.: Zwycięzcy biegu głównego na dystansie 11,4km: Michał Stawski, Piotr Bassendowski, Leszek Marcinkiewicz odbierają nagrody z rąk Agnieszki Mroczek koordynator programu Droga Do Siebie.

 

 

 

Trzeci na metę Biegu Solidarności dobiegł Leszek Marcinkiewicz - kolejny znany łódzki zawodnik, który zajmuje miejsca w czołówce klasyfikacji Grand Prix.

W rozmowie po biegu Piotr Bassendowski nie miał pretensji o zawyżony dystans. Potwierdzał, że na 10 km byłby pierwszy ale jak podsumował: " tego dnia wygrał lepszy".

 

Katarzyna Oleś - zwyciężczyni całego cyklu Grand Prix Arturówka 2011 pierwsza na mecie biegu 11,4km w Jedliczach.

 

Fot.(biegampolodzi.pl): Katarzyna Oleś z Szakali Bałut na 5km trasy w Grotnikach biegnie po zwycięstwo w 6. Biegu Solidarności -Droga Do Siebie.

 

Wśród pań całe podium przypadło zawodniczkom z jednej drużyny. Zwyciężyła pewnie liderka Grand Prix Katarzyna Oleś z Szakali Bałut, która potwierdziła wysoką formę i przypieczętowała swoje zwycięstwo w całym cyklu. Kolejne miejsca zajęły jej klubowe koleżanki: Justyna Grzelewska i Anna Otocka.

 

 

Fot.: Zwyciężczynie biegu głównego - Katarzyna Oleś, Justyna Grzelewska i Anna Otocka. Wszystkie zawodniczki z jednej drużyny - Szakali Bałut z Łodzi.

Było widać, że zawodnikom dała się we znaki wysoka temperatura i pełne słońce - bieg odbywał się niemalże w samo południe.  Wielu z biegaczy na mecie wyglądało jakby kończyło maraton. W tym kontekście bardzo właściwa i na miejscu wydała się piosenka „Łódź Maraton" wykonana przed startem biegu głównego przez zespół „Krajki":).

 

Trasę biegu pokonał  poruszający się na wózku Mariusz Włodarski ze Skierniewic

Trasę biegu pokonał  także poruszający się na wózku Mariusz Włodarski ze Skierniewic, który w Jedliczach startował już po raz drugi. Mariusz przejechał pierwszy, 5 kilometrowy odcinek trasy z Jedlicz do Grotnik, który prowadzi asfaltowymi drogami. Druga część trasy wytyczona jest leśnymi duktami, które uniemożliwiają przejazd zawodnikom poruszającym się na wózku. Mariusz pisze na jednym z portali biegowych o sobie tak: toczę się w biegach dla przyjemności :), preferuję biegi krótko i średniodystansowe. I zachęca: Nie masz POMYSŁU na 1% - ZAJRZYJ www.pomalu.doprzodu.com. Potencjalnym SPONSOROM proponuję "jeżdżącą" reklamę na różnego rodzaju biegach, wyścigach, zawodach, imprezach, turniejach itp. Życzymy powodzenia i mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku.

Fot.: Mariusz Włodarski - zawodnik poruszający się na wózku wspierany oklaskami pierwszy wyruszył na trasę i pokonał 5 kilometrowy odcinek z Jedlicz do Grotnik już po raz drugi.

Szakale Bałut zwycięzcami klasyfikacji drużynowej biegu głównego na dystansie 11,4km

Klasyfikację drużynową zdominowali przedstawiciele Szakali Bałut, których dwa zespoły zajęły dwa najwyższe stopnie podium. Na trzecim miejscu stanęli przedstawiciele drużyny Biegampolodzi.pl.

Fot.: Zwycięska drużyna Szakale Bałut na najwyższym stopniu podium VI Biegu Solidarności - Droga Do Siebie.

 

Magister Ninja, Krajki, Leśne Nutki i HE-JA, Teatr D-H, GO-Pomost,

Obchodom X Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi psychicznie towarzyszył rodzinny program artystyczny i liczne występy na scenie usytuowanej na terenie ośrodka.

Fot.: Swoim tłem i wkomponowaniem w leśną scenerię scena mogła przywoływać skojarzenia z leśną operą w Sopocie:).

Fot.: Chór "Leśne Nutki" z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Grotnikach - uroczyście otworzył obchody na leśnej scenie w Jedliczach.

 

Ci, którzy nie brali udziału w sportowych wydarzeniach, z pewnością nie narzekali na nudę. Dla uczestników na wystąpił:  Chór "Leśne Nutki" z Grotnickiej szkoły, znany zespół piosenki i tańca „Krajki" z Łodzi, teatr uliczny D-H, Grupa Taneczna Go-Pomost oraz 7-letni solista Kacper Babiuch, który wykonał m.in. rokowy przebój z lat 70-tych „Paranoid" z repertuaru Black Sabbath. Do tańca przygrywał Zespół HE-YA.

 

Fot.13: Znany łódzki „towar eksportowy" zespół HZA „Krajki" wystąpił w Jedliczach i wykonał m.in. utwór dedykowany bieganiu skomponowany w 2011r.  specjalnie na Łódź Maraton-Dbam o Zdrowie.

 

Na zakończenie dla wszystkich uczestników i wolontariuszy zagrał zespół Magister Ninja z uroczą i charyzmatyczną wokalistką Anią. Zespół wykonał swoje przeboje z płyty Praca Magisterska.

 

Dziękujemy wszystkim za udział. Dziekujemy biegaczom, drużynom, które przyjechały po raz kolejny do Jedlicz, dziękujemy tym wszystkim, którzy pomogli w przygotowanmiu imprezy. Do zobaczenia za rok!

 

Podobne imprezy - choć już pewnie nie tak duże - odbywać się będą w ramach obchodów kampanii w innych miastach Polski.  Obchody zakończą się 10 października w  Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W Łodzi tego dnia będzie można wziąć udział m.in. w wykładzie otwartym  poświęconemu tematowi zdrowa psychicznego. Wykład poprowadzi dr Tadeusz Pietras i odbędzie się o godz. 17.00 w budynku Wyższej Szkoły Finansów i Bankowości w Łodzi przy ul. Jerzego 10/12.

 

film i relacja:

http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/449222,wspolny-bieg-cierpiacych-na-schizofrenie-zdjecia-film,1,1,id,t,sm,sg.html#galeria-material

 

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu obchodów:

 • Astra Zeneca - wsparcie biegu i programu Droga Do Siebie
 • Agnieszka Mroczek - Hill and Knowlton - koordynator Programu Droga do Siebie
 • SPORT FACTORY - Sklep Sportowy w Łodzi  ul. Żeligowskiego 46
 • Spółdzielczy Klub Sportowy Start w Łodzi
 • Łódzka Federacja Sportu
 • Wydział Sportu UMŁ
 • Wydział Promocji UMŁ
 • Wydział Promocji Gminy Zgierz
 • Rzecznik Osób Niepełnosprawnych
 • Klub Biegowy „Arturówek" -  Łódź
 • Wyższa Szkoła Finansów i Bankowości im.prof. Janusza Chechlińskiego w Łodzi
 • Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi
 • MF Odblaski w Łodzi przy ul. Pomorskiej 100
 • Jacek Chmiel - maratończyk, trener osobisty
 • Sędziom: Michałowi i Włodzimierzowi Dębowskiemu

Dziękujemy za Patronat Honorowy:

 • Prezydent Miasta Łodzi - Pani Hanna Zdanowska,
 • Marszałek Województwa Łódzkiego - Pan Witold Stępień,
 • Wójt Gminy Zgierz - Pan Zdzisław Rembisz,
 • Konsultant Regionalny ds. Psychiatrii - prof. Jolanta Rabe -Jabłońska, 
 • Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - prof. Janusz Heitzman,
 • Prezes Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - prof. Tomasz Sobów

Dziękujemy za Patronat Medialny:

 • Radio Parada
 • Telewizja Polska Oddział Łódź
 • Dziennik Łódzki
 • NaszeMiasto.pl - internetowy serwis informacyjny
 • Serwis Biegowy Ziemi Łódzkiej - biegampolodzi.pl

Znani sportowcy na biegu:

 • Jan Morawiec - Mistrz Polski z 1962r. i wielokrotny Wicemistrz Polski, obecnie jeden z najstarszych maratończyków 78 lat, posiadacz rekordu Polski w Biegu Maratońskim w swojej kategorii wiekowej
 • Piotr Kędzia - Olimpijczyk, Pekin 2008
 • Joanna Chmiel  - Mistrzyni Polski w Biegu Maratońskim 1996
 • Jacek Chmiel -  Jacek Chmiel - maratończyk, trener osobisty, dyrektor sportowy Biegu Ulicą Piotrkowska oraz dyrektor trasy Maratonu Łódzkiego.

Dziękujemy Wolontariuszom:

 • Koordynator wolontariuszy - Małgorzata Latarska
 • Punkt wolontariatu „Centerko" przy Stowarzyszeniu „Pomost" w Łodzi.
 • Harcerze z Harcerskich Służb Porządkowych oraz Hufca Łódź -Polesie
 • Stowarzyszenie „Dla Rodziny"
 • Zespół Szkolno Gimnazjalny w Grotnikach
 • Środowiskowy  Domu Samopomocy  przy TPN
 • Klub Biegacza "Arturówek" - Łódź

Dziękujemy Zespołom, które wystąpiły w Jedliczach:

 • Magister Ninja
 • Chór Leśne Nutki z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Grotnikach,
 • Harcerski Zespół Artystyczny „Krajki"
 • Zespół HE-YA,
 • Teatr D-H przty Pałacu Młodzieży,
 • Zespół „Go-Pomost"
 • Kacper Babiuch - solista

Dziękujemy Konferansjerom obchodów X Dnia Solidarności:

 • Anna Szymańska Zając
 • Tomasz Bieszczad